logo-light@2x

Metoda FUE

Techniki Transplantacji włosów

Przeczep włosów metodą FUE (Ekstrakcja Pojedynczych Mieszków Włosowych) jest to proces, w którym mieszki włosowe (wiązka mieszków włosowych) w rejonie karku pobierane są jeden po drugim. Pojedyncze włosy przenoszone są do obszarów łysiejących. Największą zaletą FUE jest to, że nie zostawia blizn i jest w stanie przyjąć minimalnie 3000 i maksymalnie 7000 mieszków włosowych w zależności od gęstości włosów. FUE jest zaawansowaną, aczkolwiek pracochłonną techniką wymagającą dużego doświadczenia. Pozyskiwane mieszki włosowe, które będą nadawały się do przeszczepu winny być wydobywane przy użyciu profesjonalnej aparatury zdolnej wytworzyć odpowiednie ciśnienie. Kolejne etapy tej techniki, a więc otwarcie kanalików oraz umieszczanie mieszków w kanalikach, wymagają precyzji i czasu, przez co metoda ta jest niechętnie stosowana przez kliniki lubujących się w szybkich zabiegach przy użyciu skalpela.

Etapy operacji transplantacji włosów w naszej klinice:

1

Golenie włosów oraz procedury znieczulenia miejscowego

2

Zgodnie z metodą FUE, pobranie pojedynczych włosów za pomocą mkropunch 0,7 mm

3

Formowanie przedniej linii włosów

4

Otwarcie mikrokanalików w kierunku naturalnego wzrostu włosa

5

Umieszczenie pęcherzyków w otwartych mikrokanalikach

REALNE EFEKTY PRZESZCZEPU WŁOSÓW W NASZEJ KLINICE

Często zadawane pytania:

Jednym z warunków udanego przeszczepu włosów jest narysowanie prawidłowej przedniej linii włosów. Brak wystarczającej naturalności w przedniej linii włosów w chirurgii transplantacji może doprowadzić, do tego, że wynik nie będzie zadowalający. Podczas wyrysowania przedniej linii włosów, należy z całą pewnością wziąć pod uwagę budowę głowy człowieka, wielkość obszarów łysiejących, ilość graftów, wiek oraz oczekiwania danej osoby.
Ustalenie gęstości włosów w rejonie, w którym ma być zastosowany przeszczep włosów całkowicie zależy od ilości graftów, które mają być uzyskane. IIość włosów na jeden cm2 wynosi pomiędzy 80 i 100 graftów.
Przy transplantacji włosów, maksymalnie można przeszczepić 60 graftów na cm2. Podczas, gdy pożądany efekt osiąga się przy 25-30 graftach na cm2 w przypadku niektórych osób, dla pozostałych wymagane jest 50-60 graftów na cm2. Gęstość włosów jest ustalana indywidualnie przed zabiegiem z każdym pacjentem w oparciu o linię włosów oraz możliwości pozyskania graftów.

Wypadanie włosów rozpoczyna się od postępującego przerzedzenia, które może doprowadzić do utraty wszystkich włosów. Wypadanie włosów może wynikać z wielu różnych powodów. Osoby ze zdrowymi włosami tracą pomiędzy 50-100 włosów dziennie, a u osób z niezdrowymi włosami liczba wypadających włosów jest jeszcze większa. Oprócz utraty włosów u większości mężczyzn problem ten zaobserwowano również u kobiet.

Łysienie typu męskiego (łysienie androgenowe) jest najczęstszym typem utraty włosów u mężczyzn i kobiet. Dotyka 25% mężczyzn w wieku do 25 roku życia i 50% mężczyzn do 50 roku życia.
Łysienie typu męskiego rozpoczyna się od przerzedzania się włosów, zmiany ich koloru, a w późniejszym okresie, prowadzi do trwałej utraty włosów. Z tego też powodu, bardzo ważnym jest, aby uzyskać opinię specjalisty już w początkowej fazie.
Co ciekawe, włosy u mężczyzn nie wypadają w rejonie znajdującym się pomiędzy uszami. W ten sposób mamy możliwość dokonania przeszczepu włosów na obszarach łysiejących.

U dwóch z pięciu kobiet widoczny jest powolny wzrost i przerzedzanie się włosów. Dlaczego kobiety tracą włosy? Oto najważniejsze powody:

  • Brak równowagi hormonalnej
  • Menopauza
  • Niedożywienie i niedobór żelaza
  • Stres
  • Nieprawidłowe stosowanie produktów kosmetycznych
  • Ciąża
  • Alkohol i papierosy
Dla kobiet, u których występuje łysienie typu męskiego, przeszczep włosów jest jedynym i ostatecznym rozwiązaniem. Stosując metodę FUE, problem jest całkowicie wyeliminowany poprzez przeszczep pojedynczych zdrowych włosów z karku do miejsc łysiejących i całkowicie pozbawionych włosów.

Powód grzybicy nie jest dokładnie znany, ale na ogół uważa się, że jest ona spowodowana stresem. Szczególnie jest to widoczne w rejonie skóry głowy, brody, brwi i rzęs. Grzybica nie jest chorobą zakaźną. Istnieją różne sposoby leczenia. Jednakże, w wyniku oceny specjalisty, można przeprowadzić przeszczep włosów w regionie występowania grzybicy.

W rzeczywistości tłuste włosy nie występują, oleista jest skóra i to ona sprawia, że włosy również są oleiste. Podczas, gdy substancja oleista rozprowadza się szybko w przypadku prostych włosów, to w przypadku kręconych włosów rozprowadza się w ciągu dnia powoli. Tak więc, włosy ludzi rasy czarnej są często przesuszone, natomiast włosy rasy azjatyckiej są bardzo tłuste. Brak możliwości wyeliminowania zjawiska tłustych włosów może doprowadzić do utraty włosów.
W takim przypadku powinno się skorzystać z pomocy specjalisty.

Hormony są bardzo ważnym czynnikiem w wypadaniu włosów. Zwłaszcza u kobiet, menopauza, zaburzenia miesiączkowania i poród mogą doprowadzić do utraty włosów. Męskie hormony płciowe, które występują u obu płci, a większość z nich jest wydzielana przez część powłoki nadnerczy nazywane są hormonami androgenicznymi. Są to testosteron, androstendion oraz dihydrotestosteron. Dihydrotestosteron zasadniczo zawiera przemiany testosteronu przez enzym 5α-reduktazy w tkankach obwodowych. Ponieważ Testosteron może stać się aktywnym, wymagane jest, aby przekształcić dihydrotestosteron przez enzym 5α-reduktazy. Dihydrotestosteron wykazuje swoje działanie przez wiązanie androgenreceptorów w mieszkach włosowych. Dihydrotestosteron powoduje skrócenie procesu życiowego mieszków włosowych.
Włosy stopniowo słabną i stają się rzadkie. Dokładnie nie wiadomo, dlaczego na niektórych hormony mają wpływ negatywny, ale na niektórych hormony te nie mają wpływu.
Przeszczep włosów jest procesem przenoszenia zdrowych włosów, które znajdują z tyłu i po bokach głowy, do obszarów, gdzie wystąpiła utrata zdrowych włosów. W celu dokonania udanej operacji włosów, miejsce, w którym pobrano włosy, musi być zdrowe, a gęstość włosów musi być wystarczająca. Kolor włosów, jak również fakt, czy włosy są proste lub kręcone, również wpływa na wynik operacji.